Z, ZS
Zabba mennek a lovak A kifejezés azt jelenti, hogy nem őrzik őket, gazdátlanok, így módjuk van a tilosba, a vetésbe kóborolni.
Zabhegyezés A mondás így szól "Elment Kukutyinba zabot hegyezni" - vagyis valahová, de nem tudni hová. És miután a zabszem hegyes, nem valószínű, hogy valami hasznos munkát akar az elmenő végezni. Tréfás szólás, amelyben a Kukutyin kitalált, nemlétező hely.
Zabigyerek A házasságon kívül született gyermek elnevezése volt, erősen elítélő, gúnyos és megbélyegző mellékzöngével.
Zabla A lószerszám fontos része. Vaspálcikákból áll, amelyeket csuklósan kapcsoltak össze. Ez kerül a ló szájába. Ezzel fegyelmezik, fékezik a lovat.
Zajda vagy zajdaruha. Olyan házivászonból készült nagy kendő, amivel a kosarat, batyut kötötték fel a hátukra az asszonyok. Elsősorban Borsodban, Zemplénben és Abaujban volt elterjedve.
Zarándok Olyan hívő, aki hitbuzgalomból, vagy vezeklés céljából távoli szent helyet keres fel. Korábban a zarándoklás gyalogosan történt. Híres zarándokhely a katolikusoknak Lourdes, a mohamedánoknak Mekka.
Zeke Posztóból varr szőttes férfikabát. Német hatásra terjedt el. Főleg a rövid változata voltismert és kedvelt.
Zimankós Szláv eredetű szó, az orosz zima, tél, hideg változata. Jelentése hideg, zord, tartósan télies.
Zsámoly Alacsony, a széknél kisebb, támla nélküli ülőalkalmatosság. Szokták sámlinak, sámedlinak is nevezni.
Zsandár A csendőr régies elnevezése, idegen, német és francia eredetű szó. Főleg a betyárvilág idején emlegették gyakran, hiszen a pandúrok és a zsandárok kergették a pusztai betyárokat.
Zsandár A csendőr régies elnevezése, idegen, német és francia eredetű szó. Főleg a betyárvilág idején emlegették gyakran, hiszen a pandúrok (l. ott) és a zsandárok kergették a pusztai betyárokat.
Zsarát, zsarátnok A hamvadó parázs. Szép irodalmi kifejezés.
Zsarátnok Irodalmian szép magyar szó, a hamvadni kezdő parázs.
Zsebtintatartó Abban az időben, amikor az írnokok uraikkal jártak, zsebükben vagy zsinórra akasztva vitték a tintát üveg vagy fém tartóban, hogy bármikor készek legyen levelek megírására.
Zsellér A jobbágytelek nélkülieket nevezték így. Később a föld nélküli mezőgazdasági munkás, a nagyon szegény paraszt elnevezése. Általában részes munkát vállaltak a nagybirtokokon, különösen aratás idején. Szerződés alapján kapták a járandóságot.
Zsémbes, zsémbelődik Az olyan ember, aki soha nem elégedett semmivel, örökké zsörtölődik, másokat korhol. Mondják még dohogónak, házsártosnak. Aki így viselkedik, az zsémbeskedik vagy zsémbelődik.
Zsendice A kifejt juhtejet egy darabig állni hagyják, majd oltót tesznek bele, kanállal összekavarják, és szőttes kendőbe téve készítik a sajtot. A sajtból kicsepegő savóból úgy készül a zsendice, hogy egy tizednyi édes juhtejet adnak hozzá és melegítve addig kavarják, amíg túrós, kásás massza nem lesz belőle. A savóval együtt fogyasztják
Zsétár, zurboló Sajtár
Zsindely, zsindely van a háztetőn A házak tetőinek fedésére használt hosszúkás falemez. Pikkelyszerűen rendeződik el a tetőn, minden zsindelyt szeggel erősítenek a tetőlécekhez. Elsősorban bükkfából készítik. A "zsindely van a háztetőn" szólás arra utal, hogy valaki olyan van a szobában, akinek nem szabad hallania azt, amiről beszélnek.
Zsinyeg Zsinyegés A nyüzsög, izeg-mozog, nyugtalanul fészkelődik tájjelegű kifejezése.
Zsivány Erdei rabló, útonálló. Lényegében gazember. A mesékben a zsiványfészekben, vagyis barlangokban húzzák meg magukat, kifosztják az utasokat.
Zsold, zsoldos A katonaságnál mind a tisztek, mind a legénység fizetése a zsold. Innen nyerték a fizetésért magukat szolgálatra kötelező katonák a zsoldos elnevezést. Ma hivatásos katonának nevezik őket és az országok reguláris hadseregeiben is szolgálnak.
Zsombék Sűrű csomókban fejlődő lápi növények, elhalt növényi részekből keletkezett halmok lápból kiemelkedő képződményei. Ezek gyakorta egy méteres oszlopokat alkotnak a talajban és olyan erősek, hogy az embert is megbírják. A zsombékok között tőzeges sár vagy sekély állóvíz szokott lenni. Növényvilága rendkívül érdekes és változatos.
Zsugori Nagyon fösvény, a pénzt zsugorgató ember. A kifejezés határozottan elítélő, megbélyegző. Hasonló a fösvény, smucig jelentéséhez
Zsúp A zsúpnak való kévéket, elsősorban az árpáét, csépeléskor nem oldják el, hanem oldatlanul verik ki, majd elteszik télre, és akkor még egyszer végigcsépelik, kézzel. Két kévéből kötnek egy zsúpkévét. Ezt kétféleképpen tehetik a tetőre. Több helyen falvakban a tető csúcsára szalmából emberfejet, állatot, csillagot, keresztet alakítottak ki. Ennek gonoszűző szerepe volt.
Zsurló Mondják surlónak, bábaguzsalynak, békarokkának, kannamosófűnek, lófarkú fűnek, sikárnak is. Huszonnégy faja a trópusoktól a hideg éghajlatú tájakig elterjedt. Magyarországon nyolc faja honos. A leggyakoribb fajt, a kissé nedves helyeken élő mezei zsurlót a gyógyászatban használják. Valamennyi faj kovában nagyon gazdag, dús, ezért fémtárgyak súrolására és fafelületek fényesítésére is használható.
|