Kótyavetye rögtönzött árverés, főképp hadizsákmány értékesítése, ahol a kínált portéka rendszerint olcsón, áron alul kelt el. Délszláv eredetű.
Kova A kvarc régi magyar neve. A folyók mentén patakok medrében talált nagy keménységű kovakavicsokkal szikrát csiholtak. Ma öngyújtókban használják az apró kovaköveket.
Kovász Amikor még a házaknál sütötték a kenyeret, annak fontos alkotórésze volt a kovász. Általában hosszabb időre, fél évre előre készítették korpából, komlóból, akácvirágból, törkölyből, musthabból, s mindez a kenyér ízét adta meg. Lényegében a bolti élesztőt előzte meg, és a XIX. század végéig így használták.. A kovászos uborka is ezen elv alapján készül, a sós vízbe tett, bevagdalt uborkára tett kenyér tölti be a kovász szerepét. A kovász mai jelentése az, hogy valaki vagy egy csoport valamilyen tevékenység serkentője, mozgatója, a haladás elősegítője
Köböl Mint űrmérték16 pint, fél akó vagyis 22,5 liter. De térfogatmérték is, egy öl élhosszú kocka térfogata, azaz 6,8210 köbméter. Elsősorban a fakereskedelemben alkalmazták.
Köcsög A köcsög a tej tárolására szolgáló, cserépből készült edény, melyből egykor a szegényebb háztartások is 4 - 5 darabbal rendelkeztek. Többnyire simák, dísztelenek voltak, legfeljebb egy-két fehér vonalcsík futott körbe az oldalukon.
Köd előttem, köd utánam Amint tudható, a köd a föld felszíne fölött páránál sűrűbb képződmény.. Ha nagyon sűrű, nem lehet messze látni, az ember, a táj hamar ködbe vész. Nos, akire a mondás illik, olyan ember, aki nyomtalanul eltűnik, elfedi előlünk a köd. Szép, irodalmias fordulat a mesékben.
Ködmön A gyapjas birkabőrből készült, hosszabb-rövidebb ujjú felsőkabátot nevezik így. Már több száz esztendő óta része a magyar falusi ruhaviseletnek. Volt, amelyik derékon felül ért, más a combközépig is lenyúlt, esetleg a térdet is eltakarta, volt egyenes derekú és fodros aljú. A ködmönöket - különösen az asszonyokét - szép, gazdag hímzésekkel ékítették. Érdekességként elmondjuk: Mátyás király katonái részére 8000 darabot varratott az alföldi szűcsökkel, amikor Szabács ostromára készült. Manapság kirakodó vásárokon látható.
Kökény Tövises cserje, rokon a szilvával. Kora tavasszal virágzik, fehér virágai az egész bokrot beborítják, ilyenkor levele még nincs. Apró, gömb alakú fanyar gyümölcse sötétkék, őszre érik be, és ha dér már megcsípte, lekvárt főznek belőle. A kökényt sok helyen, így Beregben is, mezsgyehatár megjelölésére is használják.
Köntös A hosszú kabát, újabban a férfiak házi viselete, otthoni köpenye.
Köpölyöz A köpöly nagyon régi orvosi eszköz. Pohárszerű kis bura, amelyet felmelegítve a beteg testrészre borítottak, hogy ott vérbőséget idézzenek elő, vagy vért szívjanak ki. A köpölyözés tehát vérvételt is jelentett, ami a seborvosok vagy borbélyok végeztek.
Köpönyeg Vastag hosszú köpeny. Lényegében felsőkabát, de vannak változatai, úgymint a munkaköpeny, iskolaköpeny, esőköpeny, fürdőköpeny. A köpönyeg mondásokkal kapcsolatban használatos: köpönyeget fordít - érdekből elvet cserél. Az ilyen embert hívják köpönyegforgatónak.
Köpülő A vajat egykor tejfölből vagy tejszínből készítették. Ennek a készítésnek az eszköze a köpülő. Lényegében a tejszín kiköpülésére szolgáló, keményfából, fémből, üvegből gyártott készülék. Voltak területek, ahol a tejszínt vagy a tejfelt edényben rázták, addig, amíg a vaj ki nem csapódott belőle. Aztán elterjedtek a különböző fából, cserépből, bádogból készült köpülőedények, melyekben rúdon elhelyezett szárnyakat forgatnak vagy le-fel mozgatnak, amíg a vaj ki nem csapódik. A kicsapódott vajdarabok mellett ott marad a nagyon kellemes ízű savanykás író (l. ott).
Körgallér, malaclopó Félhosszú, ujjatlan, köpenyszerű bő felsőkabát. Azért nevezik tréfásan malaclopónak is, mert a bő köpeny alatt a kis jószágot eltulajdonító el tudta dugni a zsákmányt
Körmöci arany Körömöcbánya fontos főbányaváros volt, és ott működött 1328-tól a pénzverő kamara, Magyarország első pénzverője egészen 1918-ig. A körmöci arany Róbert Károly király óta firenzei mintára vert 3,52 gramm súlyú magyar aranypénz volt, végső típusa Mátyás király korában alakult ki Szent László és Mária képével. Igen nagy értéket képviselt minden időben.
Körtemuzsika Cserépből készült, körte alakú hangszer, melyen lyukak segítségével lehet a hangot képezni. Régen a vásárokban volt kapható, ma a népművészeti vásárokon a cserepesek árulják
Kösöntyű Díszes női ékszer volt, amit a karon, nyakon, ruhán viseltek.
Kőszén A földtani harmadkornál idősebb ásványi szén, amely gyantás anyagokat nem tartalmaz. Megkülönböztetünk egymástól sovány, gáz- és zsíros szenet. A legjelentősebb szénbányászat a mérsékelt égöv alatt van. Ma a kőszén jelentősége csökken.
Köszörűkő Valamikor a vándor késélező, a köszörűs, kereken tolta a köszörűkővel működő, rendszerint lábbal hajtott eszközét, mellyel késeket, szerszámokat, ollókat élesített. A szerkezet lelke a köszörűkő volt, ami apró szemcséjű homokkőből készült forgatható korong. A köszörűs vándoriparos volt, aki faluról falura, a városban házról házra járt és ajánlotta munkáját.
Kötélnek áll Enged az erőszaknak. A mondás onnan származik, hogy volt olyan idő, amikor toborzáskor erőszakkal vittek el legényeket katonának. Őket kötélre fűzték, úgy hajtották a seregbe.
Kötélverő A kötél szálak összesodrásával készült, kötözéshez használt vastag eszköz. Készítője a kötélgyártó, akit neveztek kötélverőnek is.
Köti az ebet a karóhoz Ha valaki konokul állít valamit, akkor mondják ezt. De használják olyan értelemben is, hogy valaki erősen ígér valamit, szinte tukmál (l. ott) valamit valakire.
Kötőfék A ló, tehén fejére húzott kantárszerű eszköz, amelynek száránál fogva vezetik, illetve amellyel megkötik az állatot.
Közhírré tenni A faluban, amikor még a kisbíró hirdette ki a közérdekű közleményeket, a dobolás után így kezdte mondókáját: Közhírré tétetik.. Vagyis ami következik, az mindenkire tartozik.
Krajcár Eredetileg az 1271 óta Meránban vert egyik garas neve, a keresztábrázolás után (Kreuz = kereszt). Később ezüst- majd rézpénz. A közforgalomban huszas néven is szerepelt. Magyarországon Mária Terézia uralkodásától 1892-ig volt forgalomban krajcár, de még sokáig így nevezték a 2 fillér értékű rézpénzt.
Krampusz Gyermekijesztő rémalak, a Mikulás kísérője. Valójában a középkori ördögelképzelés Szent Miklós névünnepének (december 6.) népszokásaihoz alkalmazott változata. Virgáccsal fenyíti a rossz gyermeket, zsákba dugja, megfenyegeti a szófogadatlanokat.
Kubikos A kubik = köb szóból ered. Földmunkás volt, akit a földmunka mennyisége, a köbtartalom után fizettek. Rendszerint csapatban (banda) dolgoztak. A XIX. században a vasútépítéseknél, az árvédelmi gátak emelésénél egész falvak dolgoztak kubikosként.
Kuffer A koffer, vagyis a bőrönd kicsavart változata.
Kugli Négyzet alakú területre felállított kilenc bábúval játsszák. Másik neve a teke. A bábúkra meghatározott távolságról gurítanak egy golyót. Aki többet dönt le, az nyer.
Kukta Olyan fiatal, aki a szakácsnak segít a sütés-főzésben, miközben tanulja a mesterséget.
Kuli Kínainak gondolhatnók, pedig indiai eredetű szó, amely portugál hajósok közvetítésével jutott Európába. Jelentése: teherhordó. Külön rétegük a riksa-kuli, aki kétkerekű járművel személyszállítást végez. Jellegzetes kalapjuk a kúpalakú kulikalap. Kulinak nevezik ma nálunk azokat is, akik alacsony bérért, képzettséget nem igénylő, monoton munkát végeznek
Kulimász A kocsinál, szekérnél használt kenőcs neve, amivel a tengelyt, a kerék agyát tették jobban csúszóssá. Más értelemben a silány, ragadós masszát is nevezik így.
Kuncsaft A német Kundschaft szóból származik, jelentése ügyfél, vevő.
Kunyerál Megalázkodva kér, könyörög, koldul.
Kupa Hengeres alakú ivóedény, rendszerint kérdőjelalakú füllel, készülhetett ezüstből, ónból, fajanszból, fából.
Kupaktanács Tréfás elnevezés ez. Így emlegették régen a falusi elöljáróságot, vezetőséget. Használták olyan értelemben is, hogy fontoskodó, de jelentéktelen tanácskozó testület.
Kupcihér Sermmittevő, tekergő, szélhámos, naplopó
Kupec A vásárokban elsősorban az állatokkal, főleg a lovakkal és sertésekkel kereskedőket nevezték így. Később a szó olyan értelmet is nyert, hogy nyerészkedő, haszonleső.
Kurátor Gondnok. Egyházaknál, egyesületekben, alapítványoknál, szervezeteknél működő olyan felelős személy, aki gazdasági és egyéb feladatok ellenőrzésével, intézésével van megbízva.
Kúria Nevezhetjük udvarháznak. Általában magyar nemesi családok háza volt falvakban, a földbirtokon. Építési módja rendszerint tornácos, teljes mértékben különbözött a paraszti portától. Kúriának nevezték a legfelső bírósági hatalmat is valamikor.
Kurjantás Tele torokkal nagyot kiáltás, jókedvben felkiáltás.
Kurrentál Régen a körözőlevéllel keresést mondták így. Manapság inkább az érdeklődik valaki után, keresi értelemben használatos
Kurtanemes Gúnyos elnevezése annak a nemesnek, aki elszegényedett, aki elveszítette javait és már csak a nemesi címe van meg.
Kurtavas A gúzsbakötés népies elnevezése. A kezet a bokához kötő bilincs.
Kuruc Kurucok A Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc zászlói alatt a császári csapatok ellen harcoló magyar felkelők gyűjtőneve. Nevüket egyesek a török kurudzsi - felkelő szóból származtatják, de ez hibás. A név a latin crux - kereszt szóból ered, és a névfejtők azt állítják, hogy a Dózsa György féle parasztlázadás zászlóin vörös kereszt volt, és ezért a felkelőket crucifereknek nevezték.
Kuruzsló Hajdanán a falusi öregasszonyok különböző babonás cselekményekkel, gyakorta gyógyfüvekkel vállalkoztak a betegek gyógyítására. Őket is kuruzslóknak nevezték, csakúgy mint azokat, akik megfelelő jogosultság nélkül vállalkoztak a betegek gyógykezelésére. Nem azonosak a mai fogalmak szerinti természetgyógyászokkal, akik megfelelő engedélyek birtokában jogosultak különböző gyógymódok alkalmazására.
Kushad Amikor az állat lelapul, fél, lapít, akkor mondjuk ezt. Használják ember esetében is.
Kút, -ágas, -káva A kút máig jelentős szerepet tölt be a falusi életben. Lényegében a víz, nemegyszer az ivóvíz felszínre hozatalára szolgáló, henger alakú mélyebb gödör, melynek tartozékai vannak. Az alföldi legelők jellegzetes itatója a gémeskút (l. ott), amit úgy ásnak ki, hogy a kútágas tengelyén mozgó rúd, a kútgém végén lévő ostor segítségével vederrel fel tudják húzni a vizet, amit a vályúba öntenek. A kút kávája az ásott kút nyílását körülvevő, derékmagasságú védőfal. Ismerjük még a kerekes kutat, melyből kerék forgatásával lehet felhúzni a vedret. Újabb kútféleségek: csőkút, fúrtkút, vízvezetéki közkút.
Kútfő Azokat az írott műveket nevezzük így, amelyek a tudományos munkához adatokat tartalmaznak.
Kutyabőr A pergamen illetve a pergamenre írt nemesi oklevelek térfás elnevezése volt. Azt tudni kell, hogy ezeket az okleveleket mindig a jobb minőségű, például juhbőrből készítették. A kutyabőrt valamikor elsősorban kesztyűk és dobok készítésére használták.
Kutyafejű tatár Abból az időből származik a kifejezés, amikor a tatárok fenyegették az országot. A kegyetlen ellenség jelzője volt, aki úgy nézett ki, mintha kutya lenne, és kíméletlen is. Ma inkább tréfás fordulatoknál használjuk
Kutyafuttában Felületesen, csak úgy mellékesen, oda nem figyelve.
Kuvik A bagolyfélék egyik faja. A babonás hiedelmeket keltő éjjeli madár a kisebb baglyok közé tartozik, kiterjesztett szárnyai 52 – 55 centi nagyságúak. Nagyon hasznos egér és rovarpusztító. A hiedelem szerint aki hallgatja a kuvik hangját, annyi évig él, amennyit a madár szól.
Kuzin Az unokatestvér elnevezése, francia eredetű szóval.
Kürtő Füstelvezető csatorna, csőszerű nyílás. Lényegében a kéménynek felel meg.
Kürtőkalap Más néven cilinder.
Kvártély, -oz Régebben a katonák beszállásolását jelentette. Az ő szállásuk volt a kvártély (néha kovártély). Később a szó jelentése változott, ma szállást, lakást jelent. Gyakorta halljuk, hogy falusi diákot kosztra és kvártélyra vállaltak a városokban, ami azt jelenti, hogy szállást és ellátást kaptak.
L
Láb Hosszmérték. Az öl hatodrésze. 1 bécsi láb = 1/6 bécsi öl = 31 centiméterrel. Az angol láb 30 centis.
Labanc Lauf, Hans - szaladj, János - hallatszott valamikor a XVII. században az osztrák katonák között. Ebből a mondásból alakult ki a labanc szó, ami osztrák császári zsoldos katonát jelent. Ellenük harcoltak a kurucok II. Rákóczi Ferenc szabadságharca idején.
Lacikonyha A vásárokban felállított alkalmi konyhát nevezték így, ami egy időben népkonyhaként is szolgált. Nevét a hagyomány szerint a gyakorta pénztelen II. Ulászló királytól kapta. Ma a lacikonyhán a finom, friss sült húsok, kolbászok és hurkák sülnek.
Ládafia a ládának, a régi szobabútornak a belsejében volt egy kisebb, csuklós fedelű rekesz, amelyben apróbb holmikat, különösképpen pénzt tartottak, ez volt a ládafia.
Lagzi A lakodalom elnevezése.
Lajbi A falusi férfiak az ing fölé ujjatlan mellényt, lajbit viseltek, melynek anyaga fekete vagy sötétkék posztó volt, de ritkábban selyemből is készült. Jellemző tulajdonsága, hogy az eleje és a háta egyforma anyagból készült, szemben a később kabát alá szorult változattal. Ez utóbbit csak elölről lehetett látni, ezért a háta silányabb anyagból is készülhetett.
Lajstrom Jegyzék, névjegyzék, névsor, lista.
Lajtorja A létra tréfás elnevezése. De égi lajtorjának nevezik a hosszú, igen magas embert is.
Lakáj Előkelő családoknál az inas, a komornyik elnevezése volt. Öltözete megkülönböztette a többi házicselédtől, csíkos mellénye jellemző ruhadarab volt.
Langaléta Hórihorgas, igen magas fiú vagy férfi.
Langalló A langall , más szóval lángol igéből származik, azt jelenti lángoló, égő.
Lant Ki gondolná, hogy a szó az arab al ud-ból származik és annyit jelent Fa. Ősi pengető hangszer, hosszúkás, félgömbszerűen domborodó testtel, kurta nyakkal. Európába a Földközi-tenger mellől került, arab közvetítéssel. Virágkora a XIII. századtól a XVIII. századig tartott. Világhírű magyar lantvirtuóz volt Bakfark Bálint a XVII. században. Lanton játszott Tinódi Lantos Sebestyén is, aki udvari és vándormuzsikusként számos költeményt is ránk hagyott.
Lapály Olyan síkság, amely a környezeténél alacsonyabban fekszik. Neveztek így északi eredetű szarvasmarhákat is, elsősorban holland, keletfríz fajtákat.
Lármafa Ősi riadóztató eszköz. Lényegében egy magas pózna, melynek a tetejére szurkos szalmacsomót kötöttek, és amikor valamilyen veszedelem volt, meggyújtották.
Lat Régi súlymérték, kb. 17 gramm. Jelentette az ilyen súlyokkal dolgozó finom mérleget is, ahogy szólásaink megörökítették: sokat nyom a latban - jelentős. Latolgat - mérlegel. Latba vet - tekintélyével ad súlyt valaminek.
Latin Az ókorban az itáliai nyelvek közül, Róma vezető szerepének köszönhetően, Latium, az ország közepének nyelve, a latin jutott uralomra. Az indogermán nyelvcsalád tagja. A Római Birodalom hódításainak idején rendkívül elterjedt. Ebből a nyelvből nőttek ki a neolatin, az úgynevezett román nyelvek, pl. francia, olasz, spanyol, portugál. A latin az egyház hivatalos nyelve is lett, de a tudományos életben, később pedig a mindennapi beszédben is használatos volt. Magyarországon a közéletben a XIX: században még használták. Az is tény, ez a latin nyelv már sokban eltért az eredetitől, kicsit gúnyosan konyha-latinnak hívták.
Lator A gonosztevőt, az elvetemült embert nevezték így.
Leánynéző Lásd: háztűznéző
Lebbencs Tésztaféle. A kinyújtott és megszáradt tésztát széttördelik. Használják leves elnevezésére is, ez lebbencs tésztából és burgonyából készült rántott leves.
Lebzsel Dologtalanul tölti az idejét, lődörög, ide-oda kószál.
Lebzsel Aki lófrál, dologtalanul lődörög, munka nélkül tölti az idejét.
Legénysorba kerül Faluban a fiú 12 éves kora után már nem számított gyermeknek. De még legény sem volt, se ők, se a nagylányok nem fogadták maguk közé. Erre általában 16-18 évs korban került sor, többnyire a kocsmában. A felavatandó, legénysorba kerülő fiú meghívta az öregebb legényeket, akik maguk közé fogadták és keresztapa is lett közülük egy. Az így legénnyé vált fiatalember már járhatott kocsmába, fonóba, bálokba, lányos házhoz, akármelyik lányt tácba hívhatta. Ha megtámadták, a többi legény sietett a segítségére.
Legénytoll Fiatal ember serkedő bajusza és szakálla. Ez rendszerint még nem erős, inkább tollszerűen pihés, sima, alig látható.
Léhűtő Dologtalanul lődörgő személy, semmirekellő alak.
Lekókad a feje Látszik rajta a fáradtság, levertség, feje hervadtan lehajlik, mint a virágé.
Lektor Eredeti jelentése: olvasó, felolvasó. Később az egyetemeken élő nyelvek gyakorlati tanítására alkalmazott tanerő. Irodalmi cégeknél, kiadóknál így nevezik azokat, akik a kéziratok elbírálásával foglalkoznak.
Lepányváz A szilaj jószágot a nyájból úgy fogták ki, hogy a csikósok pányvát (l. ott) használtak. Ez kötélből készült. A kút mellé terelték a ménest (l. ott), majd a kiszemelt ló fejére dobták a hurkot. A pányvát addig tartotta, amig a társa a ló fejére nem húzta a kötőféket. A szó tehát valaminek a megkötését, rögzítését jelenti.
Lepény Kelt tésztából készült lapos sütemény. Más értelemben lepény az, ami lapos. Tréfás szóhasználatban a szarvasmarha ürüléke.
Levente Árpád fejedelem egyik fiát hívták így. Ő vezette a Simeon bolgár cár elleni sikertelen hadjáratot. Különben deli vitéz volt, később így nevezték a daliás harcosokat. Az első és második világháború közötti időben Magyarországon működő félkatonai ifjúsági szervezet neve.
Libatop Apró, zöldes virágú gyomnövény. A libák nagyon szeretik.
Liciumfa Növény neve, mondják úgy is, hogy sefűsefa, vagy ördögcérna. Előfordul, hogy szép bokorrá, sövénnyé növekszik. Magyarországon a legismertebb a debreceni líciumfa.
Lidérc, ludvérc Ahol sok a mocsár, a tőzeges terület, ott gyakorta gyulladnak fel tüzek. Az égő mocsárgáz imbolygó lángja a lidércfény. Ebből vette a banonás hit, hogy a lidérc az nem más, mint bolygótűzként megjelenő gonosz szellem. A szó más összetételekben is nyomasztó: lidérces álom, megnyomja a lidérc, lidércnyomás - mind lelki bajokra utal
Liga Szövetség, egyesülés. Létrejöhet pártok, államok között. Ligának nevezik még a különböző sportágak bajnokságainak osztályait is
Lóca Nevezik így a több személyes, kárpitozatlan falusi ülőbútort. De az igaz lóca az a ház előtt lévő,, támla nélküli egyszerű pad. Fontos szerepet játszik a falvak társadalmi életében, hiszen hét végéken ide ülni ki öregek és fiatalok, ez a beszélgetések színhelye.
Lócsíszár A régi lókereskedő elnevezése. Igen gyakran cigányok voltak.
Lófarok vagy lófark, törökül tugh. A turáni törzseknél hajdan a zászlót helyettesítő jelvény volt. Az egykori Oszmán Birodalomban a legmagasabb katonai rangjelvénynek számított, csak a szultán, a nagyvezér és a pasák használhatták.
Lóhalálába Nagy sietséggel, izgatottan, igen gyorsan, hirtelen. Jelentett azt is, hogy valaki a lovát a nagy sietségben halálba hajszolta.
Lonc Kúszó díszcserje, virága illatos és rózsaszín. Legismertebb a jerikói lonc.
Loncsos Rendetlen, piszkos, pacuha
Longa méta vagy méta Régi, főleg a diákok körében népszerű játék volt. Kifutósnak is nevezték. Két csapat játszotta, egy feldobott labdát kellett léccel vagy husánggal elütni és utána szaladni a célhoz. A méta - egy földön húzott vonal - volt lényegében a cél, amelyet a labdát elütő játékosnak kellett elérnie anélkül, hogy megdobnák.
Longobárd Népvándorlás kori germán törzs. Nevüket egyesek szerint hosszú szakállukról, longus barbatus kapták. Az i.u. III. századtól az Odera mentén voltak, Morvaországon átérkeztek Magyarország területére és főleg a Dunántúlon telepedtek le. Később Olaszország területére kerültek, de ott hatalmukat nem tudták kiterjeszteni a pápák és a frankok ellenállása miatt. Emléküket a mai Lombardia elnevezés őrzi.
Lotéria, Pontosabban a lottéria, államilag engedélyezett sorsjáték volt, A kiválasztott számokat a játékos tetszés szerinti összeggel tette meg
Lóvasút Mielőtt megjelent a gőzvasút, lovak vontatta vasúti szerelvények közlekedtek. Az első lóvasút Angliában épült 1825 és 1832 között. Az első magyar lóvasút Kőbányáról indult Pestre 1827-től. De a távolsági lóvonatokon kívül voltak városi forgalom lebonyolítására alkalmasak is, ilyen volt Budapesten a XIX. század második felében a Kálvin tértől Újpest határáig közlekedő. Legtovább a Margit-szigeti tartotta magát, ez csak a második világháború után szűnt meg. Ezt követően csak erdei szállításra, bányákban találunk lóvontatású vasutat.
Luca-nap Luca-szék December 13. Luca napja. Ezzel kapcsolatos a népi babonának e nappal kapcsolatos varázseszköze. Kilencféle fából, a boszorkányság alakjában (ötszög) faragott kis alkotmány, szék. Faragását december 13-ikán kezdik és napról napra folytatják. Azt tartják róla, hogy aki karácsony éjjelén, az éjféli misén erre ül, felismeri a falu valamennyi boszorkányát. Ma már nem él a szokás, de a Luca székét példakánt emlegetik, mint olyan munkát, ami sokáig készül
Lúd Szárnyas, amely a legszívesebben ott él, ahol sok a víz és jó a fű. Sok mesében előfordul (pl. Lúdas Matyi). De sokáig fontos volt a tolláért is, hiszen a lúdtoll fontos íróeszköz volt. Szárnytollát meghegyezték a tollkéssel, és ez mártották a kalamárisba.
Lúdtoll A lúd szárnya tollát hegyezték meg tollkéssel és ezt mártották a kalamárisba. Hosszú ideig a leghasználatosabb íróeszköz volt.
Lúdvérc A bolygó tűzként megjelenő gonosz szellemet nevezik így a babonákban. Más szóval lidércnek is mondják. Különben kínos, nyomasztó álmokat okozó gonosz szellemnek is tartják.
Lumen Az igen okos, eszes embereket nevezik így. A szó másik jelentése: a fényáram egysége.
Lump Mulatós, kicsapongó ember, semmirekellő.
Lunátikus A latin Luna, hold szóból alakult, jelentése alvajáró, holdkóros.
Lutheránus Luther Márton vallási reformációjának követői, illetve a lutheri reformáció szerint szervezett evangélikus egyház tagjai. Luther tiltakozott nevének ilyen felhasználása ellen, a hovátartozás megjelölésére ezért jobb az evangélikus szó.
|